Ja samalla voisin päivittää, että korvat ovat avautuneet ja pennut reagoivat jo vähän ääniinkin 😊
Oikein ihanaa juhannusta Tirlittanista!
Tirlittan Zalmiakki |
Tirlittan Zukulaku |
Tirlittan Zuffeli |
Pennut nousevat jo jaloilleen, vaikka masut on isot ❤️juoksemiseen on kuitenkin vielä parin viikon matka, mutta sekin häämöttää jo - leikkiaika ❤️
Tyypit tulivat tänään kahden viikon ikäseksi, painot on nousseet kaikilla hyvin ja puolen kilon bileitä on saatu viettää jo kolme kertaa. Tänään on ollut kuuma sekä emällä että pennuilla, joten mietin, josko laittaisi ilmalämpöpumppua päälle, mutta en ihan ole varma, kun nuo meidän pikkuiset on kuitenkin niin karvattomia, emä viihtyy kodinhoitohuoneen kivilattialla, joka on viileä ja emälle myös maistuu hyvin vesi ja piimä ❤️
Pojilla on silmät jo auenneet, tyttönen niitä raottelee, joten huomenna on taatusti kaikilla jo silmät auki. Painoa on neitosella jo yli puoli kiloa ja pojat tulevat hieman perässä, mutta veikkaan, että huomenna on puolenkilon bileet pojillakin, nimetkin on löytyneet pennuille, tyttö on Tirlittan Zalmiakki, pojat ovat Zukulaku ja Zuffeli 😊Pentulaatikkoon kuuluu siis erittäin hyvää.
Kuvia FB kansiossa TÄÄLLÄ
Niin se ensimmäinen viikko vierähti pentujen elämässä, pentujen painot ovat tuplaantuneet ja muutenkin nämä pikkumustat ovat hyvinkin elinvoimaiset sisarukset ❤️ Aurora mamalle maistuu ruoka erinoimaisesti ja ulkoilu sekä ajan vietto jo meidän seurassa maistuu, vaikka pentujen äänet saavat maman kiiruhtamaan pentulaan 😊Elämä pentukopassa on siis normaalia pikkupentu aikaa. Nimet ovat vielä mietinnän alla.
![]() |
Z-veli C |
![]() |
Z-veli B |
![]() |
Z-sisko |
Pikkumustat ❤️ |
Pikkuinen pilkkupoika nukkui eilen pois, pennun vointi heikkeni päivä päivältä ja eilen pentu ei enää ollut jäntevä, mutta söi kuitenkin ja painokin lähti piirun verran nousuun, mutta se ei pientä nyt auttanut 💔❤️. Nyt on pentukopassa kolme vahvaa, mustaa pentua, josta narttu on isoin. Emältä loppui jälkisupistukset, kun seinään ja nyt emä on rauhoittunut hoitamaan kolmea pikku mustaa 🖤
Alku on sujunut erinomaisesti mustien pentujen osalta, pilkkuveli ei oikein nosta painoaan, mutta tänä aamuna se ei myöskään ollut laskenut ❤️silti en vielä pidätä hengitystä ja hehkuta elämän puolesta. Aurora kärsii jälkisupistuksista ja petailee pentujaan ympäri koppaa eikä oikein ruokakaan tunnu vielä maistuvan, mutta pienellä pakottamisella onneksi pysyy myös emä ruoassa, tästä syystä yöt ovat myös olleet melkoisen levottomia 😊Kuvia lisäilen päivittäin facebookin julkiseen albumiin TÄÄLLÄ, mutta myös tänne.
Pennut yhden vuorokauden ikäisinä |
Pennut kahden vuorokauden ikäisinä |
Pennut kolmen vuorokauden ikäisinä |
Synnytys oli hepohko ja Aurora otti samoin tein äidin roolin ❤️ Pentuja syntyi viisi, joista ensimmäinen valitettavasti menehtyi heti synnyttyään, pentu oli pikkiriikkinen, eli pieni oli saanut kaikista huonoimmat kortit elämään. Elävänä syntyi kuitenkin kolme karvatonta urosta ja kaunis musta karvaton narttu. Tällä kertaa ei kyllä karvanlaatuja tarvitse arpoa 😊Pennut ovat kooltaan 123-160 grammaa, narttupentu on isoin.